Kaplica Wieczystej Adoracji

Dzisiaj jest

piątek,
29 marca 2024

(89. dzień roku)

Zegar

Święta

Piątek, Wielki Tydzień
Rok B, II
Wielki Piątek Męki Pańskiej

 

ZAPROSZENIE na II DIECEZJALNĄ PIELGRZYMKĘ WSPÓLNOT RÓŻAŃCOWYCH

Pielgrzymka Żywego Różańca Częstochowa

Powrót

2 i 3 czerwca odbyła się na Jasnej Górze XI Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca pod hasłem „Różaniec siłą dla chorych i cierpiącychZ naszej Parafii sobotę 3.06 także udała się grupa autokarowa Żywego Różańca na Jasną Górę.

 

Oprócz modlitwy i medytacji na I sobotę m-ca wysłuchałyśmy konferencji Ks. Wojciecha Bartoszko Krajowego Duszpasterstwa Chorych. https://www.youtube.com/watch?v=g2KPQXjtZko O godz. 12 odprawiona została Msza św której przewodniczył i homilię wygłosił bp. Jan Glapik moderator Żywego Różańca archidiecezji poznańskiej. Członkowie Żywego Różańca zawierzyli Kościół i świat opiece Matki Bożej. Pamiątką pielgrzymki był obrazek Matki Bożej Gidelskiej z modlitwami.

ZAPROSZENIE

Żywy Różaniec

 

Kilka słów ogólnych o ,,Żywym Różańcu”

         W statucie stowarzyszenia ,,Żywy Różaniec” czytamy:  Żywy Różaniec jest wspólnotą osób, które w duchu odpowiedzialności za Kościół i świat i w wielkiej prostocie otaczają modlitwą tych, którzy najbardziej jej potrzebują i są wskazani  w Papieskich Intencjach Apostolstwa Modlitwy. Modlitwa różańcowa, powszechnie znana i wielokrotnie polecana przez papieży, zyskała popularność dzięki wspólnotowej formie modlitwy, zainicjowanej przez sługę Bożą Paulinę Jaricot w Lyonie w 1826 r. Założone przez nią Stowarzyszenie Żywego Różańca zatwierdził papież Grzegorz XVI konstytucją Benedicentes Domino w 1832 r. W Polsce praktyka Żywego Różańca stała się znana już pod koniec XIX wieku. Dalej w statucie czytamy: ,,Szczególnym przywilejem członków jest wierna, codzienna odpowiedź na prośbę Matki Bożej, kierowaną w każdym kolejnym objawieniu , aby odmawiać różaniec. Modlitwa ta wielokrotnie zmieniała bieg historii, przynosi też łaskę wzrostu w wierze  aż do świętości, ma moc egzorcyzmu.      Jednym z pierwszorzędnych celów Żywego Różańca jest wynagradzanie Bogu za popełnione zło i wezwanie do nawrócenia. Charyzmat tej wspólnoty różańcowej jest więc bliski duchowi nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca, polecanego przez Maryję w Fatimie. Stowarzyszenie to nosi nazwę „Różańca”, gdyż jego członkowie, podzieleni na grupy po dwadzieścia osób, odmawiają go codziennie, każdy jedną dziesiątkę, a także dlatego, że każda grupa składa się z tylu osób, ile jest tajemnic w różańcu.        Stowarzyszenie nazywa się „Żywym”, gdyż liczba osób, które się nań składają, niejako wprawia je w działanie poprzez ciągłe recytowanie modlitw, które czerpią swą skuteczność z rozważania tajemnic Jezusa i Maryi, czy to w celu nawrócenia grzeszników, czy doskonalenia sprawiedliwych. Zwie się je „Żywym”, gdyż ci, którzy go tworzą, są zastępowani przez kolejnych, gdy ci umierają, bądź gdy zeń odchodzą.”

Żywy Różaniec w Nowych Skalmierzycach

     W Parafii ,,Bożego Ciała” w Nowych Skalmierzycach Żywy Różaniec istniał zawsze. Nasi dziadkowie  i rodzice bardzo cenili sobie przynależność do stowarzyszenia. Prawie z każdej rodziny ktoś należał do róży matek lub ojców. Podczas comiesięcznych zebrań wymieniali się tajemnicami i składali drobne ofiary .Nasze matki ufundowały Matce Bożej Różańcowej  sztandar w roku 1936. Bogate  tradycje związane z Żywym Różańcem a wypracowywane latami przez kapłanów, zelatorów i członków pozostały do dziś. Przykładem może być przejmowanie przez córkę uczestnictwa w stowarzyszeniu po śmierci matki.  Wiele zawdzięczamy kapłanom którzy opiekowali się Żywym Różańcem i tak jak nauczał Ojciec św. Jan Paweł II, uczyli nas modlitwy różańcowej. W naszej parafii od lat odmawiamy codziennie różaniec przede Mszą św. rano i wieczorem, modlimy się za cały świat, za Polskę, za parafię, za wszystkich i o wszystko. W każdy pierwszy piątek miesiąca  adorujemy Pana Jezusa w  Najświętszym Sakramencie wraz z innymi grupami. Bierzemy aktywny udział w procesjach Bożego Ciała niosąc sztandar i świece oraz przygotowując jeden z ołtarzy. W razie śmierci członka zamawiamy   Mszę św. i uczestniczymy w pogrzebie. Codziennie modlimy się za zmarłych członków Żywego Różańca.

         Obecnie w parafii jest siedemnaście róż żeńskich i jedna męska reaktywowana po wielu latach 1 stycznia 2015roku. Róże składają się z dwudziestu osób, bo tyle jest tajemnic różańcowych. Na czele każdej róży żęńskiej stoi zelatorka  a męskiej zelator,  całości  przewodniczy czwarty rok  Maria Witkowska. Opiekę duszpasterską sprawuje proboszcz ksiądz kan. Zbigniew Króczyński, który prowadzi comiesięczne spotkania Żywego Różańca w pierwszą niedzielę miesiąca. Oprócz tego, kilka razy w roku mają zebrania zelatorzy. W święto Matki Bożej Różańcowej 7 października, ksiądz proboszcz odprawia Mszę św. w intencji wszystkich członków Żywego Różańca, żywych i zmarłych. Każda osoba należąca do Żywego Różańca jest zobowiązana do rozważenia i odmówienia jednej dziesiątki różańca dziennie.  W ten sposób każdego dnia odmawiany jest cały różaniec, a poszczególne osoby zyskują łaski przypisane odmówieniu wszystkich czterech  części różańca.  Założycielka, Paulina Jaricot, oprócz modlitwy różańcowej, zobowiązywała także wszystkich członków Żywego Różańca  do rozpowszechniania dobrej książki i prasy katolickiej. Z tej racji abonujemy miesięcznik formacji różańcowej ,,Różaniec” dla wszystkich róż, rozdajemy  książeczki różańcowe i książeczki do nowenny pompejańskiej oraz inne materiały ewangelizacyjne jak foldery i obrazki z modlitwą. Uczestniczyliśmy dwukrotnie  w Triduum Różańcowym, odbywającym się w marcu w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Zorganizowaliśmy 7czerwca 2014r wyjazd do Częstochowy na II Ogólnopolską Pielgrzymkę Żywego Różańca.  W ubiegłym roku zainicjowaliśmy w parafii procesje z figurą Matki Bożej Fatimskiej w rocznicę objawień od 13maja do 13 pażdziernika.

 Aktualizacja 30.05.2022r:

Obecnie od dnia 14.05.2021r tj śmierci Pani Marii Witkowskiej która kierowała Żywym Różańcem w naszej parafii przez 10 lat, przewodniczyPani Krystyna Kułton. Wspólnota liczy 18 róż w tym jedna męska i jedna modląca się za swoje dzieci (pod wezwaniem Matki Boskiej Fatimskiej).

W wielu objawieniach sama Matka Boska wskazywała modlitwę różańcową jako najbardziej potrzebną ludzkości. W czasie objawień w Louredes w 1858r miała długi sznur różańca na ramieniu. W 1877 w Gietrzwałdzie i w 1917 w Fatimie a w ostatnich latach w Medjugorie Matka Boża zachęcałą, aby odmawiać różaniec codziennie.

Módlmy się abyśmy rozpalili w sobie ducha misyjności i pragnienia trwania na tej szczególnej modlitwie jaką jest Różaniec.

 

MSZE ŚWIĘTE

NIEDZIELA

w kościele Bożego Ciała:

7,00

8.30

10.00

11.30

18.00

 Kościół Matki Bożej

zamknięty do Wielkanocy

 

DNI POWSZEDNIE

pon., czw., pt i sb., w kościele
Bożego Ciała

8.00

18.00

 

MSZA ŚW.
Z NONWENNĄ

DO MATKI BOŻEJ

wtorek

w kościele Bożego Ciała:

10.00

18.00


MSZA ŚW. 

Z NOWENNĄ 

DO ŚWIĘTEGO JÓZEFA

w kościele Bożego Ciała

środa

10.00

18.00

KANCELARIA PARAFIALNA

CZYNNA W DNIACH:

w poniedziałek

od godz. 19:00  do godz. 19:30

we wtorek 

 od godz. 16.00 do godz. 17:00

w środę

nieczynna

w czwartek

od godz. 16.00 do godz. 17:00

w piątek

 od. godz. 9.00 do godz. 11.00 

w sobotę, niedzielę i świeta kościelne - nieczynna

DANE TELEADRESOWE

Parafia Rzymskokatolicka

p.w. Bożego Ciała

w Nowych Skalmierzycach 

ul. Kaliska 43

63-460 NOWE SKALMIERZYCE

tel. 62 762 15 55

Komentarz do Ewangelii

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
11638

Statystyki

stat4u